Hardware Resources 4393-000 105 Degree 1-3/8" Overlay Standard Duty Self-close Compact Hinge with Dowels
Description Designed spring and arm for better supportGrade 2 ANSI/BHMA certified to ANSI 50,000 cyclesOne piece compact assembly with vertical screw adjustment and horizontal and depth cam adjustment Features | FEATURES |
| Single pivot point |
| 6-way adjustability |
| Cold rolled steel with nickel plating |
| 45 mm boring pattern |
| Compatible with 5390 Series soft-close hinges |
| #7 x 5/8" pan washer head screw (7X0580WCQ) recommended |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 200 |
| Inner Carton Count | 200 |
Details | Item Number | 4393-000 |
| Closing | Self-close |
| Cycles | 50,000+ |
| Hinge Type | Compact |
| Mount Centers | 45 mm |
| Recommended Screws | #7 x 5/8" pan washer head screw (7X0580WCQ) |
| Adjustable | Yes |
| Hinge Dowels | Press-in |
| Hinge Cup Bore Depth | 10.3 mm |
| Pivot Type | Single |
| Adjustment Type | Cam |
| Degree of Opening | 105 Degree |
| Overlay Adjustment | +2 mm, -2 mm |
| Overlay | 1-3/8" |
| Brand | Hardware Resources |
| Series | 4390 Series |
| Finish | Polished Nickel |
| Hinge Cup Diameter | 35 mm |
| Material | Steel |
| Installation | Screw Expanding Dowel |
| Mount Type | Press-in |
| Warranty Period | Limited Lifetime |
| UPC Code | 840002532341 |