Hardware Resources 3991 1-9/16" Overall Length Football Lyon Cabinet Knob
Description Lyon by Jeffrey Alexander is the quintessential accent to any Shaker-style cabinet or furniture piece. This large 1-9/16" overall length football knob is available in twelve finish options, from classic to rustic to contemporary finishes. Paired with a classic cup pull, the simplistic allure of this Jeffrey Alexander collection is a guaranteed winner. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 100 |
| Inner Carton Count | 25 |
Details | Item Number | 3991 |
| Collection | Lyon |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Overall Length | 1-9/16" |
| Width | 1" |
| Foot Length | 11/16" |
| Foot Width | 11/16" |
| Projection | 1-5/8" |
| Clearance | 3/4" |
| Material | Zinc |
| Style | Traditional |