Hardware Resources 276LV Laundry Valet
Description Our heavy-duty laundry valet offers convenient and stylish hanging storage for your garments. The valet features an adjustable design that locks into four different angled positions and folds down when not in use. Six slotted holes can hold a multitude of hangers at a time, and wire neck hangers can easily be moved around. This versatile hanger is great for hanging garments to air dry in a laundry room, hold coats in a closet or mudroom, or create additional hanging space in a closet. Available in three finishes: Dark Bronze, Chrome, and Satin Nickel. To view available specifications and installation instructions select all product options.
Features | FEATURES |
| Heavy duty steel construction |
| Includes wood screws for secure mounting onto a drywall stud or solid wood surface |
| 35 lb. weight capacity |
| Six 1" diameter slotted holes provide a convenient hanging storage for multiple hangers |
| Four locking positions |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 32 |
| Inner Carton Count | 4 |
Details | Item Number | 276LV |
| Type | Closet |
| Door Mountable | No |
| Soft Close | No |
| Brand | Hardware Resources |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 10-15/16" |
| Warranty Period | Limited Lifetime |