GPLED78Y/480
SKU:
GPLED78Y/480
Weight:
18.20 LBS
Voltage:
480V
Color Temperature:
3000K
Wattage:
78W
Lumens:
8720
Efficacy:
111.2 lm/W
CRI:
72
Wattage:
78.4W
Voltage:
480V
Color Temperature:
3000K
Mounts:
Pendant
78W
Lumens:
8720
Efficacy:
111.2 lm/W
CRI:
72
Constant Current
78.4W
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Electrical
DriverDriver: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 6kv Surge Protection, 480V: 0.17A
THD4.14% at 480V
Power Factor94.8% at 480V
LED Characteristics
LEDs6x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)