GPLED78NBBW/BL
SKU:
GPLED78NBBW/BL
Weight:
17.70 LBS
Color Temperature:
4000K
Wattage:
78W
Lumens:
9241
Efficacy:
115.2 lm/W
CRI:
71
Constant Current
V120:
0.67A
V208:
0.44A
V240:
0.38A
V277:
0.29A
Wattage:
80.2W
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Pendant
78W
Lumens:
9241
Efficacy:
115.2 lm/W
CRI:
71
Constant Current
V120:
0.67A
V208:
0.44A
V240:
0.38A
V277:
0.29A
80.2W
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
LED Characteristics
LEDs6x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Thermal ManagementSuperior heat sinking with integrated air-flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame
LensPrismatic polycarbonate lens
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Optical
BUG RatingB3 U3 G2
Electrical
DriverDriver: Constant Current, Class 2, 120V-277V, 50/60 Hz, 6kv Surge Protection, 120V: 0.67A, 208V: 0.44A, 240V: 0.38A, 277V: 0.29A
THD1.96% at 120V, 8.72% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.4% at 277V