GLED52W/BL
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
GLED52W/BL
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
17.40 LBS
sub-tech:
LED
Color:
White
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
52W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
5911
Efficacy:
110.3 lm/W
CRI:
71
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.45A
V208:
0.29A
V240:
0.25A
V277:
0.20A
Wattage:
53.6W
sub-tech:
LED
Color:
White
52W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
5911
Efficacy:
110.3 lm/W
CRI:
71
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.45A
V208:
0.29A
V240:
0.25A
V277:
0.20A
53.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 175W Metal Halide
LED Characteristics
LEDs4x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame
LensPrismatic polycarbonate lens
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate with ultra-white, 97% reflective optics
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingEasy hanging plate with hooks for ceiling mount
Electrical
DriverDriver: Constant Current, Class 2, 120V-277V, 50/60 Hz, 6kv Surge Protection, 120V: 0.45A, 208V: 0.29A, 240V: 0.25A, 277V: 0.20A
THD3.2% at 120V, 6.08% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.5% at 277V