Euri Lighting EP30-10W5040cec-2 LED PAR30 75W Dim ES Plastic Clear Light Bulbs
Euri Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EP30-10W5040CEC-2
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
10 Watt
Lumens:
900
Power Factor:
0.9
Voltage:
120V
CRI:
90
Color Temperature:
4000K
Beam Angle:
40
Spec Sheet:
View PDF
Wattage:
10 Watt
Lumens:
900
Power Factor:
0.9
Voltage:
120V
CRI:
90
Color Temperature:
4000K
Beam Angle:
40
Spec Sheet:
View PDF
Adding to cart… The item has been added
PAR30 LED Light Bulb - Dimmable - 10W - 4000K - E26 Base LED EP30-10W5040cec-2 delivers superior brightness, valuable energy savings, long lasting performance and true color perception. These long neck PAR30 LED spot bulbs are ideal for task lighting due to its uniform *Bright white light (4000K) and replace conventional 75 Watt incandescent light bulbs. Enjoy features such as: Instant on, dimming options, energy efficient, 90+CRI, and damp rated. EP30-10W5040CEC-2 | Euri Lighting