Euri Lighting EB30-11W3050e LED BR30 65W Dim ES Plastic Frosted Light Bulbs
Euri Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EB30-11W3050E
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
11 Watt
Lumens:
850
Voltage:
120V
CRI:
80
Color Temperature:
5000K
Dimmable:
Yes
Beam Angle:
110
Spec Sheet:
View PDF
Wattage:
11 Watt
Lumens:
850
Voltage:
120V
CRI:
80
Color Temperature:
5000K
Dimmable:
Yes
Beam Angle:
110
Spec Sheet:
View PDF
Adding to cart… The item has been added
Euri Lighting - Dimmable - 11W - 5000K - E26 Base LED EB30-11W3050e delivers superior brightness, valuable energy savings, long-lasting performance, and true color perception. This BR30 LED flood bulb is ideal for ambient lighting due to its uniform *Cool white light (5000K) and replaces conventional 65 Watt incandescent light bulbs. Look for EB30-11W3000e for Soft White (3000K), EB30-11W3020e for Warm White (2700K) and EB30-11W3040e for Bright White (4000K). Enjoy features such as: Instant-on, dimming options, and mercury-free. EB30-11W3050E | Euri Lighting