Euri Lighting EA21-22W1040eh LED A21 150W Dim ES Plastic Frosted Light Bulbs
Euri Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EA21-22W1040EH
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
22Watt
Lumens:
2550
Voltage:
120V
CRI:
80
Color Temperature:
4000K
Dimmable:
Yes
Beam Angle:
210
Spec Sheet:
View PDF
Wattage:
22Watt
Lumens:
2550
Voltage:
120V
CRI:
80
Color Temperature:
4000K
Dimmable:
Yes
Beam Angle:
210
Spec Sheet:
View PDF
Adding to cart… The item has been added
Euri Lighting - Dimmable - 22W - 4000K - E26 Base LED EA21-22W1040eh, Omni-directional A21, replaces conventional 150 Watt incandescent bulbs delivering more brightness (lumens) for less energy (Watts). With lower energy consumption levels you will be able to experience considerable energy savings throughout the years. LED EA21-22W1040eh design reduces internal bulb heat providing greater durability and constant bulb performance. Look for EA21-22W1000eh for Soft White (3000K), EA21-22W1020eh for Warm White (2700K) and EA21-22W1050eh for Cool White (5000K). Enjoy features such as: Dimming options, High Output, Energy Efficient, and Enclosed Fixture Suitable. EA21-22W1040EH | Euri Lighting