ENTRA12Y/PC2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ENTRA12Y/PC2
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
2.90 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Mounts:
Arm
Mounts:
Wall
Color:
Bronze
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
12W
Lumens:
876
Efficacy:
61.7 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V208:
0.3A
V240:
0.3A
V277:
0.3A
Wattage:
14.2W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Arm
Wall
Color:
Bronze
12W
Lumens:
876
Efficacy:
61.7 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V208:
0.3A
V240:
0.3A
V277:
0.3A
14.2W
Call for price
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 100-277V, 50/60Hz, 4kV Surge Protection, 350mA, 100-240VAC: 0.3 - 0.15 A, 277VAC: 0.15 A, Power Factor: 98.6%.
THD10.5 at 120V
Photocell277V Button photocell lncluded. Photocell is compatible with 208V-277V.
Compliance
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
ADA CompliantENTRA™ is ADA Compliant
LED Characteristics
LED12W multi-chip, long life LED
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency50W HPS
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Back HousingDie-cast aluminum
Lens/Housing CoverVandal resistant polycarbonate molded housing cover and lens
Reflectors (2)White aluminum reflector topped with vacuum-metalized polycarbonate LED reflector
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingHeavy die cast aluminum with 1/2" back knockout and mounting template for mounting to 4" box