ENCLOSED RATED 11W DIMMABLE LED OMNI A19 3000K GEN 8 | E11A19DLED30/G8 | 14099400 | Maxlite
Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
E11A19DLED30/G8
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.09 LBS
Minimum Purchase:
56 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
11W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
1100
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A19
Voltage:
120V
CRI:
80
Beam Angle:
220.0
Power Factor:
0.7
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Order Code:
Wattage:
11W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A19
Voltage:
120V
CRI:
80
Beam Angle:
Power Factor:
0.7
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
Enclosed Rated 11W Dimmable LED Omni A19 3000K Gen 8 E11A19DLED30/G8 by Maxlite. LA-A SHAPE. 11.0 Watt, 75W INC equivalent wattage. 80 CRI, 1100.0 Lumens, 3000 Kelvin (Color Temperature), 25000 lifetime hours, 5-Year Warranty, Energy Star certified. Contact Our Sales Team! Need to find out some additional information? Give us a call today! 888-325-4448.