Pole Top, 55/40/25W, 3K/4K/5K, 100-347V, Dimmable | PT3-55GS-3 | 14762 | EiKO
EiKO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PT3-55GS-3
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
14.10 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instruction Sheet:
Instruction Sheet
Lens Material:
Tempered Glass
Lumens:
55W, 3K: 7,207 lm | 55W, 4K: 7,778 lm | 55W, 5K: 7,717 lm | 40W, 3K: 5,642 lm | 40W, 4K: 5,834 lm | 40W, 5K: 5,842 lm | 25W, 3K: 3,651 lm | 25W, 4K: 3,818 lm | 25W, 5K: 3,835 lm
Efficacy:
55W, 3K: 128 lm/W | 55W, 4K: 144 lm/W | 55W, 5K: 135 lm/W | 40W, 3K: 133 lm/W | 40W, 4K: 147 lm/W | 40W, 5K: 140 lm/W | 25W, 3K: 137 lm/W | 25W, 4K: 147 lm/W | 25W, 5K: 144 lm/W
Wattage:
55W / 40W / 25W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
CRI:
80
Beam Angle:
120
Wattage:
55W, 3K: 51.3W | 55W, 4K: 49.0W | 55W, 5K: 51.4W | 40W, 3K: 37.2W | 40W, 4K: 35.8W | 40W, 5K: 37.1W | 25W, 3K: 22.6W | 25W, 4K: 22.3W | 25W, 5K: 22.7W
Voltage:
120-347V
Output Voltage:
30-48V
THD:
15%
Order Code:
14762
Lens Material:
Tempered Glass
Lumens:
Efficacy:
55W / 40W / 25W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
CRI:
80
Beam Angle:
120
Voltage:
Output Voltage:
THD:
15%
Order Code:
14762
Adding to cart… The item has been added
Voltage120-347VAC
Lumens (lm)55W, 3K: 7,207 lm | 55W, 4K: 7,778 lm | 55W, 5K: 7,717 lm | 40W, 3K: 5,642 lm | 40W, 4K: 5,834 lm | 40W, 5K: 5,842 lm | 25W, 3K: 3,651 lm | 25W, 4K: 3,818 lm | 25W, 5K: 3,835 lm
Wattage55/40/25W
Efficacy (lm/W)55W, 3K: 128 lm/W | 55W, 4K: 144 lm/W | 55W, 5K: 135 lm/W | 40W, 3K: 133 lm/W | 40W, 4K: 147 lm/W | 40W, 5K: 140 lm/W | 25W, 3K: 137 lm/W | 25W, 4K: 147 lm/W | 25W, 5K: 144 lm/W
CCT3000/4000/5000
CRI80+
Replacement For/EquivalentUp to 150W HID
DLC VersionDLC Premium
T20 StatusExempt
IP RatingIP65
Wet/Damp/Dry LocationWet
FCC CompliantYes
Dimensions (L x W x H)L: 23 3/8" (593mm), W: 15" (380mm), H: 3" (75mm)
Housing ColorMatte Black
Lens MaterialTempered Glass
Operating Temp Range (°F/°C)-40F to 122F (-40C to 50C)
Driver Surge Protection (kV)L/N-PE: 4kV, L-N: 4kV