EiKO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LH1-PS160-FCCT-U
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
8.49 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instruction Sheet:
Instruction Sheet
Sell Sheet
Lens Material:
Polycarbonate (PC)
Lumens:
13,500/16,500/19,500/24,000 lm
Efficacy:
150 lm/W
Wattage:
90W / 110W / 130W / 160W
Color Temperature:
4000/5000
CRI:
80
Rated Hours:
50,000
Wattage:
Pending
Voltage:
120-277V
Output Voltage:
180-260VDC
THD:
<15%
Inrush Current:
80A
Dimmable:
0-10V
Order Code:
Sell Sheet
Lens Material:
Polycarbonate (PC)
Lumens:
13,500/16,500/19,500/24,000 lm
Efficacy:
150 lm/W
90W / 110W / 130W / 160W
Color Temperature:
CRI:
80
Rated Hours:
Pending
Voltage:
120-277V
Output Voltage:
180-260VDC
THD:
<15%
Inrush Current:
80A
Dimmable:
0-10V
Order Code:
Call for price
Voltage120-277VAC
Lumens (lm)13,500/16,500/19,500/24,000 lm
Wattage90/110/130/160W
Efficacy (lm/W)150 lm/W
CCT4000/5000
CRI80+
Dimming0-10
Replacement For/Equivalent6 lamp 32W T8 or 4 lamp T5 HO or up to 400W HID
DLC VersionDLC Premium
T20 StatusExempt
IP RatingIP20
Wet/Damp/Dry LocationDamp
IK Rating6
ULYes
Dimensions (L x W x H)L: 23" (585 mm), W: 11" (280 mm), H: 2 3/16" (55 mm)
Housing ColorWhite
Lens MaterialPolycarbonate (PC)
Operating Temp Range (°F/°C)Without Motion Sensor: -40F to 122F (-40C to 50C), With Motion Sensor: -22F to 122F (-30C to 50C)
Driver Surge Protection (kV)L/N-PE: 6kV, L-N: 6kV
Auxiliary OutputYes (12V)