EZPAN1X4-17YN/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EZPAN1X4-17YN/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
7.60 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
17W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
2300
Efficacy:
116.4
CRI:
83
Rated Hours:
60,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.20A
V208:
0.10A
V240:
0.10A
V277:
0.10A
Wattage:
19.7W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
17W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
Efficacy:
CRI:
83
Rated Hours:
60,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.20A
V208:
0.10A
V240:
0.10A
V277:
0.10A
19.7W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Performance
Lifespan60,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to (4)F32T8 or (4)F28T5
Construction
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to -30°C (-22°F) to 50°C(122°F)
IC RatedSuitable for insulated ceilings
LensFrosted polystyrene
HousingLightweight aluminum housing, steel pan and junction box
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Installation
MountingRecessed ceiling
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 50/60 Hz, 120-277V, 120V: 0.20A, 208V: 0.10A, 240V: 0.10A, 277V: 0.10A
THD8.77% at 120V, 5.71% at 277V
Power Factor98.8% at 120V, 89.3% at 277V