BLED24NK/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BLED24NK/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
11.40 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Square
Color:
Black
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
24W
Lumens:
2815
Efficacy:
121.9 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.26A
V208:
0.18A
V240:
0.15A
V277:
0.14A
Wattage:
23.1W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Square
Color:
Black
24W
Lumens:
2815
Efficacy:
121.9 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.26A
V208:
0.18A
V240:
0.15A
V277:
0.14A
23.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Color Consistency5-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Optical
BUG RatingB2 U3 G2
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum with extruded aluminum post
LensFrosted vandal resistant polycarbonate
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets seal out moisture gaskets seal out moisture
Anchor BoltAnchor Bolt Dimension is available here.
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 4kV Surge Protection, 720mA, 120V: 0.26A, 208V: 0.18A, 240V: 0.15A, 277V: 0.14A
THD4.15% at 120V, 5.34% at 277V
Power Factor99.6% at 120V, 93.7% at 277V