BLED12K/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BLED12K/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
10.20 LBS
sub-tech:
LED
Mounts:
Square
Color:
Black
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
12W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
1363
Efficacy:
116.5 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.13A
V208:
0.09A
V240:
0.08A
V277:
0.07A
Wattage:
11.7W
sub-tech:
LED
Mounts:
Square
Color:
Black
12W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
1363
Efficacy:
116.5 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.13A
V208:
0.09A
V240:
0.08A
V277:
0.07A
11.7W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Color Consistency5-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Optical
BUG RatingB1 U3 G1
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum with extruded aluminum post
LensFrosted vandal resistant polycarbonate
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets seal out moisture gaskets seal out moisture
Anchor BoltAnchor Bolt Dimension is available here.
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Electrical
DriverConstant Current, Class2, 100-277V, 50/60 Hz, 4kV Surge Protection, 700mA, 120V: 0.13A, 208V: 0.09A, 240V: 0.08A, 277V: 0.07A
THD9.93% at 120V, 16.07% at 277V
Power Factor99.14% at 120V, 92.8% at 277V