Back-Lit Panel 2X2 3750Lm 30W 125Lpw 80CRI 5000K 120-277V Dimming, BLP22-37/30W/850-U-D | EiKO
EiKO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BLP22-37/30W/850-U-D
UPC:
Availability:
Usually ships in 1 week.
Weight:
0.00 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Voltage:
277V
Color Temperature:
5000K
Voltage:
277V
Color Temperature:
5000K
Call for price
EiKO LED Flat Panel Light Fixture
Durable structure:
Light-weight design:
Certification:
High Luminance:
Quick and Easy installation:
Multi-Functional Light Panel:
Long Life and low maintenance light fixture:
What are Flat Panel LED Lights?
Should I invest in an LED flat panel instead of an LED troffer?
If you are looking for the thinnest fixtures(~1/2") then you will need a model described as "Edge Lit". The other option would be "Direct Lit", a model which tends to be closer to 4" thick. Some of these models come with an option to add an emergency backup battery, so keep that in mind for your mounting location, as that can impact whether or not you want to opt for the battery or not.
QUESTIONS?
MOUNTING | ACCESSORIES | REQUESTS | VOLUME | PRICING
CALL 888-3-2-LIGHT
Back-Lit Panel 2x2 3750lm 30W 125lpw 80CRI 5000K 120-277V Dimming