ASD Lighting ASD-UCB-12D5CC-WH-2PACK LED Under Cabinet Bullnose 12" 5W, White
SKU:
ASD-UCB-12D5CC-WH-2PACK
Weight:
1.90 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
CRI:
90
Voltage:
120V
Beam Angle:
115°
CRI:
90
Voltage:
120V
Beam Angle:
115°
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN. LED UNDER CABINET BULLNOSE LIGHT is perfect for a hidden backlight. The acrylic lens with a 115° beam angle and CRI90+ grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
INSTALLATION. Quick and easy hardwired installation. It is also Damp Locations rated.
Specifications:
  • Finish: White
  • Voltage (AC): 120V
  • Power: 5W
  • lm: 302/318/325
  • CCT: 3,000/4,000/5,000
  • CRI: >90
  • Beam Angle: 115°
  • Length(in.): 12
  • Width(in.): 3 11/16
  • Height(in.): 1 1/8
  • Location: Damp
  • Operating t°: -4+113°F -20+45°C