ASD Lighting ASD-LVF21-24D25CC-NK-2PACK ASD LED Vanity Linear - 24 in. - 25W CCT - Nickel
ASD Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ASD-LVF21-24D25CC-NK-2PACK
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
12.30 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1750lm/1950lm/1900lm
CRI:
80
Voltage:
120V
Wattage:
25W
Beam Angle:
130
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1750lm/1950lm/1900lm
CRI:
80
Voltage:
120V
Wattage:
25W
Beam Angle:
130
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN. LED VANITY LINEAR LIGHT has a sleek, modern design that allows you to have a stylish look with efficient lighting. Durable housing resistant to rust and impact provides many years of service. The acrylic lens with a 130° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
Specifications:
  • Model: ASD-LVF21-24D25CC-NK-2pack
  • Finish: Nickel
  • Voltage (AC): 120V
  • Power: 25W
  • lm: 1,750/1,950/1,900
  • CCT: 3,000/4,000/5,000
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 130?
  • Length, inch: 25 9/16
  • Width, inch: 5 7/8
  • Height, inch: 4
  • Location: Damp
  • Operating t°: -4+113°F / -20+45°C