ASD Lighting ASD-LVF-LF-48D35AC-BK LED Vanity Linear Loft 48" 35W 120V, Black
SKU:
ASD-LVF-LF-48D35AC-BK
Weight:
9.30 LBS
Lumens:
2,791/2,886/2,910/3,098/3,081 lm
Color Temperature:
2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Selectable
Wattage:
35W
Lumens:
Color Temperature:
Wattage:
35W
Call for price
Description:
DESIGN. LED VANITY LINEAR LIGHT has a sleek, modern design that allows you to have a stylish look with efficient lighting. Durable housing resistant to rust and impact provides many years of service. The acrylic lens with a 130° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
Specifications:
  • Finish: Black
  • Voltage (AC): 120V
  • Power: 35W
  • lm: 2,791/2,886/2,910/3,098/3,081
  • CCT: 2,700/3,000/3,500/4,000/5,000
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 130?
  • Length(in.): 49
  • Width(in.): 5 1/4
  • Height(in.): 3 11/16
  • Location: Damp
  • Operating t°: -4+113°F / -20+45°C