ASD Lighting ASD-LVF-LF-18D20AC-NK LED Vanity Linear Loft 18" 20W 120V, Nickel
SKU:
ASD-LVF-LF-18D20AC-NK
Weight:
4.10 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Lumens:
1276lm/1379lm/1403lm/1462lm/1408lm
CRI:
80
Voltage:
120V
Wattage:
20W
Beam Angle:
130
Lumens:
CRI:
80
Voltage:
120V
Wattage:
20W
Beam Angle:
130
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN. LED VANITY LINEAR LIGHT has a sleek, modern design that allows you to have a stylish look with efficient lighting. Durable housing resistant to rust and impact provides many years of service. The acrylic lens with a 130° beam angle grants you even light distribution. It is designed to operate on 120V circuits.
Specifications:
  • Finish: Nickel
  • Voltage (AC): 120V
  • Power: 20W
  • lm: 1,276/1,379/1,403/1,462/1,408
  • CCT: 2,700/3,000/3,500/4,000/5,000
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 130?
  • Length(in.): 19
  • Width(in.): 5 1/4
  • Height(in.): 3 11/16
  • Location: Damp
  • Operating t°: -4+113°F / -20+45°C