ASD Lighting ASD-LSB5A-HV-PRO-150BR LED Area Light with Q-base
SKU:
ASD-LSB5A-HV-PRO-150BR
Weight:
8.80 LBS
Lumens:
57,693/69,516/83,958 lm
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
CRI:
70
IP Rating:
IP66
Voltage:
277-480V
Wattage:
100W / 120W / 150W
Bulb Shape:
Rectangular, Square
Mounts:
Slip Fitter, Trunnion, Wall Fixed, Yoke
Lumens:
57,693/69,516/83,958 lm
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
CRI:
70
IP Rating:
IP66
Voltage:
277-480V
Wattage:
100W / 120W / 150W
Bulb Shape:
Rectangular, Square
Mounts:
Call for price
Description:
DESIGN. LED AREA LIGHT is extremely efficient with a 170lm/W output. It has die-cast aluminum housing with excellent heat dissipation and anti-glare PC type III-M lens with even light distribution. With 10kV surge protection, it is designed to operate on 120-277V or 277-480V circuits with a 0-10V dimmable driver.
Specifications:
  • Voltage (AC): 277-480V
  • Power: 100/120/150W
  • lm: 23,815/25,191/24,433
  • CCT: 3,000/4,000/5,000
  • CRI: >70
  • Beam Angle: 158°x100° (Type III-M)
  • Length(in.): 14 5/16
  • Width(in.): 11
  • Height(in.): 2 13/16
  • IP: IP66
  • Operating t°: -4 +122F°/-20 +50C°