ASD Lighting ASD-LFMDR-MV-14D21CC-NK LED Double Ring Flushmount 14" 21W, Nickel
SKU:
ASD-LFMDR-MV-14D21CC-NK
Weight:
3.50 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1500lm/1725lm/1621lm
CRI:
80
Voltage:
120-277V
Wattage:
21W
Beam Angle:
120
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1500lm/1725lm/1621lm
CRI:
80
Voltage:
120-277V
Wattage:
21W
Beam Angle:
120
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN & OPTIONS. LED DOUBLE RING FLUSHMOUNT has a modern, multipurpose design and a stylish look with efficient lighting. It is designed to operate on 120-277V circuits. It provides smooth dimming capabilities ranging from 10% to 100% with modern LED dimmers. This fixture also has a color selectable option, you can choose either 3000K, 4000K, or 5000K with a simple switch. It comes in four sizes: 12", 14", 16" and 18" with BRUSHED NICKEL finish.
Specifications:
  • Finish: Nickel
  • Voltage (AC): 120-277V
  • Power: 21W
  • lm: 1,500/1,725/1,621
  • CCT: 3,000/4,000/5,000
  • CRI: >80
  • Beam Angle: 120°
  • Length(in.): 13 3/4
  • Width(in.): 13 3/4
  • Height(in.): 3 1/2
  • Location: Damp
  • Operating t°: -4+113°F / -20+45°C