ASD Lighting ASD-CD-TR-6D24AC-WH LED Trimless Downlight Round 6" 24W, White
ASD Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ASD-CD-TR-6D24AC-WH
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
3.10 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
1691lm/1841lm/2001lm/2075lm/2051lm
CRI:
90
Voltage:
120V
Wattage:
24W
Beam Angle:
38
Spec Sheet:
View PDF
Lumens:
CRI:
90
Voltage:
120V
Wattage:
24W
Beam Angle:
38
Adding to cart… The item has been added
Description:
DESIGN.LED TRIMLESS DOWNLIGHT has a twist-lock design and includes a mud frame to be plastered over, giving it a smooth trimless look. It features a durable airtight aluminum housing, multifaceted specular reflector with a 38° beam angle, and anti-glare PC lens. It is designed to operate on 120V or 120-277V circuits.
Specifications:
  • Finish: White
  • Voltage (AC): 120V
  • Power: 24W
  • lm: 1,691/1,841/2,001/2,075/2,051
  • CCT: 2,700/3,000/3,500/4,000/5,000
  • CRI: >90
  • Beam Angle: 38°
  • Length(in.): 8 11/16
  • Width(in.): 8 11/16
  • Height(in.): 3 9/16
  • IP: IP54
  • Operating t°: -4+104°F -20+40°C