ALED5T78N/PCT
SKU:
ALED5T78N/PCT
Weight:
21.80 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
Wattage:
78W
Lumens:
10127
Efficacy:
126.3 lm/W
CRI:
70
Constant Current
V120:
0.68A
V208:
0.39A
V240:
0.34A
V277:
0.30A
Wattage:
80.2W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Post Top
78W
Lumens:
10127
Efficacy:
126.3 lm/W
CRI:
70
Constant Current
V120:
0.68A
V208:
0.39A
V240:
0.34A
V277:
0.30A
80.2W
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
LED Characteristics
LEDs6x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Effective Projected AreaEPA = 1.2
Thermal ManagementSuperior thermal management with external air-flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum, Type V distribution
Support ArmsExtruded aluminum
LensClear tempered glass lens
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate, Type V distribution
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Optical
BUG RatingB3 U0 G2
Electrical
DriversConstant Current, Class 2 with 6kV surge protection, 120-277VAC, 50/60 Hz, 120V: 0.68A, 208V: 0.39A, 240V: 0.34A, 277V: 0.30A
THD2.03% at 120V, 8.75% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96.4% at 277V
Photocell120-277V Twistlock photocell included. Photocell is compatible with 120V - 277V.