Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AE200UT4-CSBFCR
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
10.80 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
200W
Voltage:
120-277V
Lumens:
25852/28203/27709
CRI:
80
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
-40 ~ 104
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Instruction Manual:
View PDF
Order Code:
Wattage:
200W
Voltage:
120-277V
Lumens:
CRI:
80
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
Instruction Manual:
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
The Slim AE Area Fixture delivers high efficacy in a lightweight design that can be effortlessly installed on new and retrofit outdoor projects. Available in 6 wattage/lumen packages ranging from 80W-450W/10,000 - 63,000 lumens, this family covers virtually every pole mounted need. It also offers tremendous versatility with CCT/wattage selectability and field installable c-Max control capability standard. Additionally you have choices between 3 lenses, 2 mountings and 480V. All of this delivered with a 10 year warranty and a competitive price bringing you maximum value for your area project. AE200UT4-CSBFCR | 110148 | Maxlite