WBLED18Y
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
WBLED18Y
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
14.00 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Mounts:
Arm
Mounts:
Wall
Square
Color:
Bronze
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
18W
Lumens:
1886
Efficacy:
110.3 lm/W
CRI:
75
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.24A
V208:
0.18A
V240:
0.15A
V277:
0.12A
Wattage:
17.1W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Arm
Wall
Square
Color:
Bronze
18W
Lumens:
1886
Efficacy:
110.3 lm/W
CRI:
75
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.24A
V208:
0.18A
V240:
0.15A
V277:
0.12A
17.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Color Consistency5-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Optical
BUG RatingB1 U3 G1
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingReinforced Die-cast Aluminum
LensPolycarbonate lens
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets seal out moisture gaskets seal out moisture
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingDie-cast aluminum wall bracket with five (5) 1/2" conduit openings with plugs
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 4kV Surge Protection, 700mA, 120V: 0.24A, 208V: 0.18A, 240V: 0.15A, 277V: 0.12A
THD8.22% at 120V, 8.87% at 277V
Power Factor99.08% at 120V, 94.4% at 277V