ALEDM3TSFY/480
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ALEDM3TSFY/480
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
17.80 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
150W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
19,123/12,676/10,460 lm
Efficacy:
142.1/141/134.4 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
142.3W / 89.9W / 73.6W
150W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
19,123/12,676/10,460 lm
Efficacy:
142.1/141/134.4 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
142.3W / 89.9W / 73.6W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
Driver78W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.20A90W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.23A150W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.32A
THD5.46% at 480V
Power Factor95.7% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum
Tilt IncrementRotates in 5 degree increments
LensPolycarbonate lens
ReflectorAluminum reflector with white polycarbonate
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Optical
Bug Rating150W: B2 U0 G290W: B2 U0 G278W: B1 U0 G2