| Electrical |
| Driver | Constant Current, Class 2, 1400mA, 100-277V, 50-60Hz, 0.8A, Power Factor 99% |
| THD | 6.1% at 120V, 9.4% at 277V |
| Power Factor | 99.6% at 120V, 96% at 277V |
| Photocell | 120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V. |
| Surge Protection | 6kV surge suppression protection tested in accordance with IEEE/ANSI C62.41.2. |
| Compliance |
| UL Listed | Suitable for wet locations as a downlight |
| IP Rating | Ingress protection rating of IP66 for dust and water |
| IESNA LM-79 & LM-80 Testing | RAB LED luminaires and LED components have been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80. |
| Performance |
| Lifespan | 100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations |
| Wattage Equivalency | Equivalent to 200W Metal Halide |
| Construction |
| IES Classification | The Type III distribution is ideal for roadway, general parking and other area lighting applications where a larger pool of lighting is required. It is intended to be located near the side of the area, allowing the light to project outward and fill the area. |
| Ambient Temperature | Suitable for use in up to 40°C (104°F) |
| Cold Weather Starting | The minimum starting temperature is -40°C (-40°F) |
| Thermal Management | Superior thermal management design with external Air-Flow fins provides maximum operational life, even in high ambient temperature environments |
| Housing | Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm |
| Reflector | Specular vacuum-metallized polycarbonate |
| Gaskets | High-temperature silicone gaskets |
| EPA | 1 Fixture: 0.752 Fixtures at 90°: 1.22 Fixtures at 180°: 2.43 Fixtures at 90°: 2.44 Fixtures at 90°: 1.8 |
| Finish | Formulated for high durability and long-lasting color |
| Green Technology | Mercury and UV free. RoHS-compliant components. |
| LED Characteristics |
| LEDs | Multi-chip, high-output, long-life LEDs |
| Color Consistency | 7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color |
| Color Stability | LED color temperature is warrantied to shift no more than 200K in color temperature over a 5-year period |
| Color Uniformity | RAB's range of Correlated Color Temperature follows the guidelines of the American National Standard for Specifications for the Chromaticity of Solid State Lighting (SSL) Products, ANSI C78.377-2017. |
| Installation |
| Mounting | Universal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation. |
| Optical |
| BUG Rating | B1 U0 G2 |