ALED3T50/PCS
SKU:
ALED3T50/PCS
Weight:
32.50 LBS
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
Wattage:
50W
Lumens:
6855
Efficacy:
124.3 lm/W
CRI:
71
V120:
0.46A
Wattage:
55.2W
Color Temperature:
5000K
Color:
Bronze
50W
Lumens:
6855
Efficacy:
124.3 lm/W
CRI:
71
V120:
0.46A
55.2W
Call for price
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 1400mA, 100-277V, 50-60Hz, 0.8A, Power Factor 99%
THD6.1% at 120V, 9.4% at 277V
Power Factor99.6% at 120V, 96% at 277V
Photocell120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Surge Protection6kV surge suppression protection tested in accordance with IEEE/ANSI C62.41.2.
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations as a downlight
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 200W Metal Halide
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsMulti-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.