A34T3MWMW/480/MVS
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A34T3MWMW/480/MVS
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.00 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
150W / 125W / 100W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
152.3-176 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
96-142.2W
150W / 125W / 100W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
152.3-176 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
96-142.2W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 100W/80W/50W (factory default 80W)Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency150W: Replaces up to 750W Metal Halide (MH) or 400W High Pressure Sodium (HPS) 125W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 400W High Pressure Sodium (HPS) 100W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
Driver150W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V: 0.31A 125W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V:0.27Abr> 100W: Constant Current, Class 1, Class P, 480V, 50/60 Hz,120V: 480V:0.22A
Surge ProtectionL-L: 6kV; L/N-G: 10kV
PhotocellIntegrated photocell included with on/off switch
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensClear polycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Effective Projected AreaEPA = 0.3
Vibration Rating3G
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyIncludes recycled plastic and RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Installation
MountingWall mount
Optical
BUG Rating150W: B3 U0 G3 125W: B3 U0 G2 100W: B3 U0 G2
Sensor Settings
Operating VoltageDC Input: 10.5-15VCurrent>50mA
Operating TemperatureTa: -31° F (-35° C)* ~ +122° F(+50° C)
Sensor Warranty5-year sensor warranty
Sensitivity100%
Standby Period0s/10s/30s/1min/5min/10min/30min/60min/+∞
Daylight2Lux/10Lux/30Lux/50Lux/80Lux/120Lux/Disable
Hold Time20 minutes
Standby Dimming10%/20%/30%/50%