A22-5T70B/480
SKU:
A22-5T70B/480
Weight:
11.20 LBS
Wattage:
70W / 60W / 50W
Efficacy:
140-163.5 lm/W
CRI:
81
Wattage:
49.5-71.2W
70W / 60W / 50W
Efficacy:
140-163.5 lm/W
CRI:
81
Constant
49.5-71.2W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 70W/60W/50W (factory default: 70W)Color Temperature Selectable:3000K, 4000K and 5000K (factory default:4000K)
Wattage Equivalency70W: Replaces up to 350W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS) 60W: Replaces up to 250W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS) 50W: Replaces up to 200W Metal Halide (MH) or 150W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz: 70W: 480V: 0.15A 60W: 480V: 0.13A 50W: 480V: 0.10A
THD13.92% at 480V
Power Factor91.8% at 480V
Surge Protection6kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum
Effective Projected Area1 Fixture: 0.32 Fixtures: 0.73 Fixtures: 1.24 Fixtures: 1.2
Optical
BUG RatingType 470W: B2 U0 G260W: B2 U0 G250W: B2 U0 G2