A22-4T150B
SKU:
A22-4T150B
Weight:
13.00 LBS
Wattage:
150W / 120W / 100W
Efficacy:
130.3-160.8 lm/W
CRI:
81
Constant
V120:
1.25A/1.00A/0.83A
V208:
0.72A/0.58A/0.48A
V240:
0.63A/0.50A/0.83A
V277:
0.54A/0.43A/0.36A
Wattage:
99.4-151.4W
150W / 120W / 100W
Efficacy:
130.3-160.8 lm/W
CRI:
81
Constant
V120:
1.25A/1.00A/0.83A
V208:
0.72A/0.58A/0.48A
V240:
0.63A/0.50A/0.83A
V277:
0.54A/0.43A/0.36A
99.4-151.4W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 150W/120W/100W (factory default: 150W)Color Temperature Selectable:3000K, 4000K and 5000K (factory default:4000K)
Wattage Equivalency150W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 400W High Pressure Sodium (HPS) 120W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS) 100W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz: 150W: 120V: 1.25A, 208V: 0.72A, 240V: 0.63A, 277V: 0.54A 120W: 120V: 1.0A, 208V: 0.58A, 240V: 0.5A, 277V: 0.43A 100W: 120V: 0.83A, 208V: 0.48A, 240V: 0.42A, 277V: 0.36A
THD5.23% at 120V, 6.66% at 277V
Power Factor99.8% at 120V, 96.3% at 277V
Surge Protection6kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum
Effective Projected Area1 Fixture: 0.42 Fixtures: 0.83 Fixtures: 1.44 Fixtures: 1.4
Optical
BUG RatingType 4150W: B3 U0 G3120W: B3 U0 G3100W: B3 U0 G2