A22-4T100
SKU:
A22-4T100
UPC:
Weight:
11.20 LBS
Wattage:
100W / 80W / 60W
Efficacy:
128.9-160 lm/W
CRI:
80
Constant
V120:
0.83A/0.67A/0.50A
V208:
0.48A/0.38A/0.25A
V240:
0.42A/0.33A/0.25A
V277:
0.72A/0.29A/0.22A
Wattage:
59.9-101W
100W / 80W / 60W
Efficacy:
128.9-160 lm/W
CRI:
80
Constant
V120:
0.83A/0.67A/0.50A
V208:
0.48A/0.38A/0.25A
V240:
0.42A/0.33A/0.25A
V277:
0.72A/0.29A/0.22A
59.9-101W
Call for price
Field Adjustability
Field AdjustableField Adjustable Light Output: 100W/80W/60W (factory default: 100W)Color Temperature Selectable:3000K, 4000K and 5000K (factory default:4000K)
Wattage Equivalency100W: Replaces up to 400W Metal Halide (MH) or 310W High Pressure Sodium (HPS) 80W: Replaces up to 350W Metal Halide (MH) or 250W High Pressure Sodium (HPS) 60W: Replaces up to 250W Metal Halide (MH) or 200W High Pressure Sodium (HPS)
Electrical
DriverConstant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz: 100W: 120V: 0.83A, 208V: 0.48A, 240V: 0.42A, 277V: 0.36A 80W: 120V: 0.67A, 208V: 0.38A, 240V:0.33A, 277V: 0.29A 60W: 120V: 0.5A, 208V: 0.29A, 240V:0.25A, 277V: 0.22A
THD3.25% at 120V, 5.82% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 94.5% at 277V
Surge Protection6kV
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum
Effective Projected Area1 Fixture: 0.32 Fixtures: 0.73 Fixtures: 1.24 Fixtures: 1.2
Optical
BUG RatingType 4100W: B2 U0 G280W: B2 U0 G260W: B2 U0 G2