A17-5T480
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A17-5T480
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
24.20 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Wattage:
480W / 400W / 320W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
148.6-168.1 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
V120:
3.90A/3.22A/2.57A
V208:
2.24A/1.87A/1.50A
V240:
2.03A/1.69A/1.35A
V277:
1.71A/1.51A/1.21A
Wattage:
316.2-470.2W
480W / 400W / 320W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
148.6-168.1 lm/W
CRI:
82
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant
V120:
3.90A/3.22A/2.57A
V208:
2.24A/1.87A/1.50A
V240:
2.03A/1.69A/1.35A
V277:
1.71A/1.51A/1.21A
316.2-470.2W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
Driver480W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 3.90A, 208V: 2.24A, 240V: 2.03A, 277V: 1.71A 400W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 3.22A, 208V: 1.87A, 240V: 1.69A, 277V: 1.51A 320W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 2.57A, 208V: 1.50A, 240V: 1.35A, 277V: 1.21A
THD13.33% at 120V
Surge Protection6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.