A17-3T70/480/3PRS
SKU:
A17-3T70/480/3PRS
Weight:
8.80 LBS
Wattage:
70W / 60W / 50W
Efficacy:
145.1-165.7 lm/W
CRI:
81
Type:
Constant
V120:
/480
Wattage:
51.3-74.5W
70W / 60W / 50W
Efficacy:
145.1-165.7 lm/W
CRI:
81
Type:
Constant
V120:
/480
51.3-74.5W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
Driver70W: Constant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.15A 60W: Constant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.14A 50W: Constant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz, 120V:480V: 0.12A
THD13.33% at 120V
Power Factor93.6% at 480V
Surge Protection6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.