38W 8FT LED DOUBLE ENDED BYPASS T8 FA8 5000K COATED GLASS (UL TYPE-B) | L38T8DEFA850-CG | 109133 | Maxlite
Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
L38T8DEFA850-CG
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
1.45 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Voltage:
120-277V
Lumens:
5500
CRI:
80
Color Temperature:
5000K
Beam Angle:
160.0
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Instruction Manual:
View PDF
Order Code:
Voltage:
120-277V
Lumens:
CRI:
80
Color Temperature:
5000K
Beam Angle:
Power Factor:
0.9
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
Instruction Manual:
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
MaxLite LED T8 Linear Replacement Lamps are the ideal energy saving choices when upgrading traditional linear T8 or T12 fluorescent lamps in fixtures containing standard G13 (medium bi-pin) sockets. The LED T8 lamps are designed to provide appropriate light levels while utilizing a dedicated internal driver. Tested to NSF Standards, these lamps carry the ETL Sanitation Mark and are suitable for use in an environment where food intended for human consumption is produced. For use with 11.5W, 12W and 9W Type B tubes. L38T8DEFA850-CG | 109133 | Maxlite