3000K LED Litespan A19 Omni-Directional 15W-1600Lm Dim Enclosed 80CRI 3000K E26 120Va, LED15WA19/OMN/830-DIM-G9 | EiKO
EiKO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LED15WA19/OMN/830-DIM-G9
UPC:
Availability:
Usually ships in 1 week.
Weight:
0.24 LBS
Technology:
LED
Color Temperature:
3000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A19
Technology:
LED
Color Temperature:
3000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A19
Call for price
EiKO E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
QUESTIONS?
MOUNTING | ACCESSORIES | REQUESTS | VOLUME | PRICING
CALL 888-3-2-LIGHT
3000K LED Litespan A19 Omni-directional 15W-1600lm DIM ENCLOSED 80CRI 3000K E26 120VA
  • Manufacturer: EiKO
  • Item #: LED15WA19/OMN/830-DIM-G9
  • Minimum Order Quantity: 1
  • UPC: 031293102706
  • Dimensions: height 125 mm, width 60 mm, length 60 mm