24w LED 14" ROUND DC014D-2G-TYPE-B-PENDANT MOUNT 4000K
Sunpark Electronics
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
DC014D-2G-B-PD-4000K
Availability:
Usually ships within 1-2 weeks
Weight:
10.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Pendant
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Pendant
Adding to cart… The item has been added
  • Housing: Die-form Cold-rolled Steel
  • Finish: -62 Satin Nickel, -01 Polish Brass, -06 White and -30 Oil Ribbed Bronze
  • Shade: High Transmission Acrylic Create Excellent Light Distribution and Uniformity
  • Input Voltage: 120V - 277V  60Hz
  • LED: High Efficiency, High CRI, Binned and Mixed to Reach Uniform Light
  • More Color Temperature Option: 3500K, 5000K
  • 5 Years warranty on Driver and LED Module
  • Certification: ETL/cETL Listed
  • Specifications
1. Color Finish
Satin Nickel
2. Shade
Acrylic
3. Input Power
24W
4. Lamp Type
5. Lumen (Typ.)
1940
6. Color Render Index (CRI)
>80
7. Color Temperature
8. Diameter
15.2 inch
9. Height
10.8 inch