13 W BR40 DIMMABLE VALUE 11000 HOURS 5000K | 13BR40DV50 | 102631 | Maxlite
Maxlite
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
13BR40DV50
UPC:
7.68E+11
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.29 LBS
Minimum Purchase:
41 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Color Temperature:
5000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
BR40
Wattage:
13W
Voltage:
120V
Lumens:
900
CRI:
80
Power Factor:
0.98
Operating Temperature:
-4 ~ 104
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Order Code:
102631
Color Temperature:
5000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
BR40
Wattage:
13W
Voltage:
120V
Lumens:
900
CRI:
80
Power Factor:
0.98
Operating Temperature:
Dimmable:
Yes
Rated Hours:
Spec Sheet:
View PDF
Order Code:
Adding to cart… The item has been added
MaxLite E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
QUESTIONS?
MOUNTING | ACCESSORIES | REQUESTS | VOLUME | PRICING
CALL 888-3-2-LIGHT
13W LED BR40, Equal 85W Inc, 900 lumens, 5000 Kelvin, E26 Base, 120v, 82 CRI, 69 lm/w, 1yr Warranty, 13BR40DV50 | Maxlite
  • Description: 13 W BR40 DIMMABLE VALUE 11000 HOURS 5000K
  • Dimensions:
  • Watt: 13
  • Equi. Wattage: 85W Inc