SLIM62N/BL
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SLIM62N/BL
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
14.30 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
62W
Lumens:
6215
Efficacy:
105.5 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
Wattage:
58.9W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
62W
Lumens:
6215
Efficacy:
105.5 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
58.9W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for Wet Locations. Wall Mount Only.
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame
CutoffCutoff (10°)
LensMicroprismatic diffusion glass lens reduces glare and has smooth and even light distribution
ReflectorSpecular thermoplastic
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Installation
Recommended Mounting HeightUp to 30 ft
Electrical
THD11.5% at 120V, 21% at 277V