SLIM62N/PC2
SKU:
SLIM62N/PC2
Weight:
14.30 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
Wattage:
62W
Lumens:
8301
Efficacy:
143.4
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
Wattage:
57.9W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
62W
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
57.9W
Call for price
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 208-277V, 50-60Hz, 208V: 0.33A, 240V: 0.29A, 277V: 0.25A
THD3.38% at 120V, 5.69% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 95% at 277V
Photocell277V Button photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide