SLIMFC62YW/BL
SKU:
SLIMFC62YW/BL
Weight:
12.50 LBS
Wattage:
62W
Lumens:
5651
Efficacy:
98.3 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
Wattage:
57.5W
sub-tech:
LED
62W
Lumens:
5651
Efficacy:
98.3 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.25A
57.5W
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Installation
Recommended Mounting HeightUp to 30 ft
Electrical
THD12.8% at 120V, 14.7% at 277V