SLIMFC62YW/PC
SKU:
SLIMFC62YW/PC
Weight:
12.50 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Color:
White
Wattage:
62W
Lumens:
7394
Efficacy:
125.7
CRI:
73
Constant Current
V120:
0.52A
Wattage:
58.8W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Color:
White
62W
CRI:
73
Constant Current
V120:
0.52A
58.8W
Call for price
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120V, 50-60Hz, 120V: 0.52A
THD3.51% at 120V, 5.43% at 277V
Power Factor99.7% at 120V, 95.1% at 277V
Photocell120V Button photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)