T8-13-U1G-835-SD-HYB
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
T8-13-U1G-835-SD-HYB
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.40 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
13W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
2000
Efficacy:
154
CRI:
80
Rated Hours:
50,000 Hours
Wattage:
13W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
2000
Efficacy:
154
CRI:
80
Rated Hours:
50,000 Hours
Call for price
Performance
Product TypeLinear Tube
Wattage Equivalency31W Fluorescent
Input Wattage13W
Lumens2,000lm
Efficacy154lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THDType A: Dependent on ballastType B: <20%
Power FactorType A: Dependent on ballastType B: >0.9
DimmableType A: YesType B: No
Dimming TypeCompatible 0-10V dimmer and ballast, see Dimmer Compatibility List
Input VoltageType A: Ballast dependentType B: 120-277V
Operating Frequency50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)Type B: 120mA
Input Current @ 208V (mA)Type B: 0.07mA
Input Current @ 240V (mA)Type B: 0.06mA
Input Current @ 277V (mA)Type B: 0.05mA
Operating Temperature-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
FlickerType A: Depends on ballast ~<15%Type B: 50%-70%