T5HO-16-36G-840-SD-BYP
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
T5HO-16-36G-840-SD-BYP
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.30 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
16W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
2100
Efficacy:
131
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Voltage:
120-277V
Power Factor:
>0.9
THDi:
<25%
Wattage:
16W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
2100
Efficacy:
131
CRI:
82
Rated Hours:
50,000 Hours
Voltage:
120-277V
Power Factor:
>0.9
THDi:
<25%
Call for price
Performance
Product TypeLinear Tube
Wattage Equivalency39W T5HO Fluorescent
Input Wattage16W
Lumens2,100lm
Efficacy131lm/W
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THD<25%
Power Factor>0.9
DimmableYes, although this lamp is not suggested for dimming applications
Input Voltage120-277V
Operating Frequency50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)250mA
Input Current @ 208V (mA)65mA
Input Current @ 240V (mA)75mA
Input Current @ 277V (mA)65mA
Operating Temperature-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)