CDLED4WD-20W-50D940-W
SKU:
CDLED4WD-20W-50D940-W
Weight:
5.10 LBS
Wattage:
20W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
1853
Efficacy:
93.1 lm/W
CRI:
90
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
Wattage:
19.9W
20W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
1853
Efficacy:
93.1 lm/W
CRI:
90
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
19.9W
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.18A, 208V: 0.11A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD12.1% at 120V, 21.9% at 277V
Power Factor98.5% at 120V, 88% at 277V
Optical
Optics50°
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)