ALED5T26YW/480/D10
SKU:
ALED5T26YW/480/D10
Weight:
21.80 LBS
Wattage:
26W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
3295
Efficacy:
129.2 lm/W
CRI:
70
Wattage:
25.5W
26W
Color Temperature:
3000K
Lumens:
3295
Efficacy:
129.2 lm/W
CRI:
70
Constant Current
25.5W
Electrical
DriversConstant Current, Class 2 with 6kV surge protection, 480VAC, 50/60 Hz, 480V: 0.06A
THD8.89% at 480V
Power Factor88.6% at 480V
LED Characteristics
LEDsHigh-output, long-life LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 100W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)