A17-3T200/MVS
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A17-3T200/MVS
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
11.50 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
200W / 180W / 160W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
149.3-168.4 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.63A/1.46A/1.30A
V208:
0.94A/0.84A/0.75A
V240:
0.85A/0.76A/0.68A
V277:
0.72A/0.68A/0.61A
Wattage:
155.9-202.6W
200W / 180W / 160W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
149.3-168.4 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.63A/1.46A/1.30A
V208:
0.94A/0.84A/0.75A
V240:
0.85A/0.76A/0.68A
V277:
0.72A/0.68A/0.61A
155.9-202.6W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
Driver200W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.63A, 208V: 0.94A, 240V: 0.85A, 277V: 0.72A 180W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.46A, 208V: 0.84A, 240V: 0.76A, 277V: 0.68A 160W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.30A, 208V: 0.75A, 240V: 0.68A, 277V: 0.61A
THD2.81% at 120V, 10.04% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 95.8% at 277V
Surge Protection6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.
Optical
BUG RatingB4 U0 G4
Sensor Settings
Capacitance Load400VA at 120VAC, 800VA at 230VAC, 1000VA at 277VAC
Operating Temperature-20°C to +60°C (-4°F to +140°F)
RelayZero-cross relay
Maximum Mounting Height49.2 ft (15M)
Customizable Detection Area10, 50, 75 or 100%
Time Delay5s, 30s, 1min, 5min, 10min, 20min, 30min
Cut Off Period0s, 10s, 1min, 5min, 10min, 30min, 1hr, Bi-Level
Cut-Off Dimming level10, 20, 30, 50%
Cut-Off PowerLess than 1W
Daylight ThresholdAbout .2-5 fc for disabled
Sensor PrincipleHigh Frequency
Microwave Frequency5.8GHz +/- 75MHz
Microwave Power<0.2mW