PRT55N/PCS
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PRT55N/PCS
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
11.80 LBS
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
55W
Lumens:
6236
Efficacy:
108.5 lm/W
CRI:
77
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.5A
V208:
0.16A
V240:
0.14A
V277:
0.12A
Wattage:
57.5W
sub-tech:
LED
55W
Lumens:
6236
Efficacy:
108.5 lm/W
CRI:
77
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.5A
V208:
0.16A
V240:
0.14A
V277:
0.12A
57.5W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
Electrical
DriversConstant Current, Class 2 100V - 277V, 50/60 Hz. THD <20%.
THD7.9% at 120V, 6.8% at 277V
Power Factor99.2% at 120V, 97.1% at 277V
Photocell120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Construction
LensFrosted polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Thermal ManagementSuperior thermal management with external "Air-Flow" fins
ReflectorSpecular polycarbonate
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide