Nora Lighting NELOCAC-11RP927W 11" ELO+ Surface Mounted LED, 1700lm / 24W, 2700K, 90+ CRI, 120V Triac/ELV Dimming, White
Nora Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
NELOCAC-11RP927W
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
2.35 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
Spec Sheet
Sales Sheet
Instruction Sheet:
Instruction Sheet
Lumens:
1700
Wattage:
24W
Color Temperature:
2700K
CRI:
90
Sales Sheet
Lumens:
1700
Wattage:
24W
Color Temperature:
2700K
CRI:
90
Adding to cart… The item has been added
11" ELO+ LED Surface mount luminaires are only 1/2" thick for a minimalist appearance. Luminaires can be surface mounted over a junction box or retrofit over recessed housings with a retrofit kit. Luminaires include an integral magnet to seamlessly attach decorative rings. Easily change the finish to match any decor or hardware in the vicinity. Input Voltage: 120V Lumens / Wattage: 1700lm / 24W Color Temperature: 2700K Color Rendering Index: 90+ CRI Finish: White Dimming: Triac or ELV Includes: Retrofit Adapter
FamilyELO
Light SourceLED
Aperture Size11"